Muzyka językiem wszystkich narodów, czyli relacja uczniów połanieckiego LO z podróży do Portugalii

Pod koniec maja 2022 r. uczniowie połanieckiego liceum ogólnokształcącego mieli okazję po raz pierwszy w życiu odwiedzić słoneczną Portugalię. Dzięki projektowi Erasmus+, który został zrealizowany w naszej szkole, piętnaścioro uczniów z różnych klas LO, wyróżniających się nie tylko w na polu nauki, ale również uzdolnieniami artystycznymi – przeżyło wspaniałą, dwutygodniową przygodę.

W niedzielę 29 maja, w godzinach popołudniowych, kilkunastu młodym ludziom towarzyszył niemały stres. Większość z nich po raz pierwszy w życiu usiadła w fotelach na pokładzie samolotu. Start okazał się emocjonującym, ale dość przyjemnym doznaniem, które na wiele dni postanie w pamięci. Po godzinie lotu i przesiadce do kolejnego samolotu na lotnisku w Monachium, w którym młodzież spędziła kolejne kilka godzin, odbyło się szczęśliwe lądowanie w Porto, jednym z największych miast Portugalii. Z lotniska uczniowie zostali przetransportowani busem do hotelu położonego w Povoa de Varzim, czyli miejscowości znanej już z praktyk zawodowych, które odbywali wychowankowie naszego technikum. Tym samym pierwszy etap podróży został zakończony.

Po pierwszym dniu, który przeznaczony był na zapoznanie się z Povoa de Varzim i planem działania podczas pobytu w Portugalii, uczniowie przystąpili do realizacji zadań, ale też mogli skupić się na zwiedzaniu przepięknego kraju, w którym się znaleźli. Najważniejszym z zadań, jakie zostały postawione przed naszymi licealistami, było zaprezentowanie polskiej kultury ludowej Portugalczykom. W tym celu odbyli oni tournée po okolicznych miejscowościach, dając występy na żywo w szkołach i ośrodkach kultury. Dzięki wspaniałym strojom i niemałym umiejętnościom nasza młodzież zrobiła w Portugalii furorę. Występy taneczne i wokalne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a po każdym z nich rozlegały się burze oklasków. Portugalscy gospodarze zrewanżowali się, pokazując polskim licealistom rodzimą kulturę, ale też wspaniałe zabytki w wielu miastach.

Uczniowie z ZS w Połańcu mieli okazję zwiedzić Porto, Bragę i Barcelos, a także miejscowości Ponta de Lima i Vila do Conde. Byli też w Viana de Castelo i Esposende. W każdym z tych miejsc zapoznawali się z portugalską kulturą, a także poznawali miejscowych artystów. Byli też przyjęci przez prezydenta Povoa de Varzim. Oprócz tego mieli okazję skorzystać z zajęć, na których nauczono ich podstaw języka portugalskiego, a także wzięli udział w warsztatach artystycznych, podczas których malowali tradycyjne koguty znane z legendy o miejscowości Barcelos. Dowiedzieli się też, czym jest muzyka fado, a nawet próbowali ją wykonywać.

Każdego dnia licealiści mieli też okazję skorzystać z wielu atrakcji turystycznych – uczyli się serfować, spacerowali po plaży, zażywali kąpieli słonecznych i podziwiali piękno i ogrom Oceanu Atlantyckiego, gdyż Povoa de Varzim to miejscowość, która jest nad nim położona. Niezapomnianymi przeżyciami były: rejs po rzece Duero płynącej przez Porto, a także degustacja miejscowych potraw w Barcelos. Dużych wrażeń dostarczyły uczniom koncerty odbywające się z okazji Dni Portugalii, w których uczestniczyły tysiące ludzi.

 

Dwa tygodnie upłynęły niezwykle szybko, a wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że przeżyli przygodę życia. Portugalia to miejsce, w którym łatwo się zakochać. Oferuje wspaniały klimat, znakomite jedzenie i otwartych na turystów ludzi.

Nie byłoby tej wspaniałej przygody, gdyby nie nauczyciele, którzy napisali projekt i zadbali o jego realizację. Dlatego też pragniemy – w imieniu wszystkich uczestników – serdeczni podziękować Zbigniewowi Brzeskiemu – autorowi i kierownikowi projektu, a także opiekunom: Dorocie Wysockiej i Ryszardowi Lewalskiemu. Mamy nadzieję, że takie magiczne podróże staną się tradycją naszej szkoły i skorzystają z nich kolejne roczniki licealistów.

 

Tekst i fotografie:

Olga Łabęcka (II „AB” LO)

Magdalena Kaczmarczyk (II „AB” LO)

Patrycja Motyl (II „AB” LO)