Dzień Otwarty Zespołu Szkół w Połańcu 2022 - relacja

W Zespole Szkół w Połańcu 12 kwietnia 2022 r. odbył się zapowiadany wcześniej Dzień Otwarty. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu uczniów, nauczycieli, a także współpracujących z nami instytucji ta wyjątkowa dla nas okazja do promocji wypadła znakomicie. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego zdarzenia.

Od rana w szkole dało się wyczuć lekkie zdenerwowanie, które udzielało się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Niby wszystko dopięte na ostatni guzik, stanowiska przygotowane, zadania, eksperymenty i ciekawostki dopracowane, ale zawsze może pojawić się jakaś nieoczekiwana przeszkoda. Mimo wszystko humory dopisywały.

Tuż przed godziną ósmą w naszej placówce zaczęli pojawiać się pierwsi z zaproszonych gości. Odwiedzili nas uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Połańcu, a także ósmoklasiści z wielu innych placówek, którzy dotarli do nas ze swymi rodzicami. Wszystkich osobiście powitał dyrektor Zespołu Szkół w Połańcu, mgr inż. Stanisław Rogala. Przedstawił on informacje na temat przebiegu imprezy, zachęcił też uczniów do brania czynnego udziału w zabawach, jakie przygotowała nasza młodzież dla gości odwiedzających szkołę. 

Po kilku chwilach potrzebnych na pokonanie nieśmiałości zaproszeni uczniowie rzucili się w wir naukowej zabawy, odwiedzając przygotowane stanowiska przedmiotowe. Każdy mógł zmierzyć się z zagadkami matematycznymi, poznać tajniki geografii czy zaprzyjaźnić się z fizyką. Szczególną furorę robiły stoiska biologiczno-chemiczne, przed którym gromadziły się tłumy zainteresowanych, zaciekawionych przeprowadzanymi tam eksperymentami. Nie mniej popularne okazało się stoisko językowe, z uroczymi prezenterkami. Był też kącik szachowy, który gromadził pasjonatów "królewskiej gry".

Dużą atrakcję stanowiły też stoiska przygotowane przez naszych techników, czyli elektronikówenergetyków, specjalistów od odnawialnych źródeł energii i elektryków. Można było pobawić się robotami, zmierzyć się z zagadką mostu Leonarda da Vinci, poznać tajemnicę działania elektrowni i zrozumieć, na czym polega produkowanie energii przyszłości, czyli tej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Co ważne, z zagadnieniami technicznymi zapoznawali się tak samo chętnie chłopcy, jak i przedstawicielki płci pięknej. 

Warto podkreślić, że dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska poświęcone dwóm nowym kierunkom połanieckiego technikum. Zarówno technik analityk, jak i technik ochrony środowiska mogą okazać się interesującą ofertą dla tych wszystkich uczniów, którzy myślą o zdobyciu wykształcenia zgodnego nie tylko z ich zainteresowaniami, ale też z oczekiwaniami rynku pracy.  

Przy okazji Dnia Otwartego wielu naszych uczniów zaprezentowało swoje talenty. Odwiedzający mogli się więc przekonać, że nie brak wśród młodzieży z ZS w Połańcu znakomitych rysowniczek, muzyków, a nawet projektantek mody

Zabawa podczas zdarzenia była znakomita przede wszystkim dzięki kreatywności naszych uczniów, z których bardzo wielu działa w szkolnym samorządzie. To właśnie samorząd zaproponował, by jedną z atrakcji było wspólne tańczenie "belgijki". Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W zabawę zaangażowało się bardzo wiele osób - z dyrektorem szkoły na czele. 

W tańcu udział wziął również Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec - Pan Jacek Nowak, któremu serdecznie dziękujemy za złożenie nam wizyty w tym ważnym dla szkoły dniu. 

Nieocenionej pomocy udzielili nam również partnerzy. ENEA Elektrownia Połaniec przygotowała stanowiska promocyjne, na których można było się zapoznać z działalnością firmy, jak również zdobyć interesujące gadżety. Pan Sławomir Rakowski pomógł nam uwiecznić wydarzenie w materiale filmowym. Serdecznie dziękujemy!

Największe jednak podziękowania należą się naszej młodzieży, bez której zaangażowania i wielkiej kreatywności nie udałoby się stworzyć tak wspaniałej atmosfery naszego święta. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowanie Dnia Otwartego.

tekst: Marek Pedyński

autorzy zdjęć: Wojciech Bandziarowski,

Wiktor Rączkowski

Marek Pedyński