SUKCES NASZYCH ELEKTRONIKÓW w E(x)plory

E(x)plory 2020 - akredytacja do FINAŁU Gdynia (październik 2020).  Bartek i Kacper (elektronicy z IIIA TE)  -  jesteście WIELCY! FINAŁ 2020 przed Wami - już dziś trzymamy kciuki za Wasz SUKCES. Festiwale Nauki... Meksyk czy USA? Gdzie traficie? A może dużo $$$? Wierzymy, że Wam to się uda!

Bartosz Brzeziński i Kacper Kępiński (Safe cycling - it's possible?) zostali laureatami konkursu regionalnego i będą walczyli o laury w trakcie FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEGO. Impreza jest bardzo poważna - w roku 2019 wszyscy finaliści (Bartek i Kacper już nimi są!) otrzymywali indeks,... Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku :)  Zobaczymy, jak będzie w roku 2020? Tegorocznego Re(x)a (po raz pierwszy w wersji online) prowadził (jak zwykle) Radek Brzózka. 

W trakcie KONGRESU E(x)plory, Mariusz Zyngier wraz z Joanną Bagniewską (Uniwersytet w Oxfordzie) jako eksperci, zaproszeni przez Fundację Zaawansowanych Technologii, wymieniali swoje  doświadczenia na temat pracy w czasie pandemii (możecie posłuchać na stronie konkursu).

Pełny program Festiwalu, opisy projektów badawczych i videowizytówki młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory znajdują się na http://bit.ly/explory2020. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS. Gospodarzem Festiwalu Naukowego E(x)lory było Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach. 

Fundacja Zaawansowanych Technologii powstała w 2011 roku w odpowiedzi na potrzeby wywołane rozwojem rynku technologicznego oraz przemianami społeczno-gospodarczymi XXI wieku. Od tego czasu z sukcesem wspiera przedsiębiorczość, komercjalizację najnowszych technologii oraz popularyzuje naukę w Polsce i na świecie. Dla młodzieży zainteresowanej badaniami naukowymi zainicjowała Program E(x)plory. Są to wydarzenia, programy mentorskie i stażowe, kierowane do młodych naukowców, ich celem jest promocja nauki i innowacji oraz wsparciu młodych naukowców w rozwoju projektów badawczych.

Uczniowie naszej szkoły wielokrotnie zdobywali laury E(x)plory - reprezentowali Polskę w trakcie światowych imprez: INFOMATRIX czy Festiwalu Nauki w Brukseli, zdobywali stypendia i nagrody specjalne.  

Skrócony opis pracy naszych finalistów: w ostatnich latach możemy zaobserwować większe zainteresowanie komunikacją rowerową. Wraz ze wzrostem liczby rowerzystów i dróg rowerowych wzrosła liczba wypadków. Nasz projekt ma na celu zminimalizowanie liczby wypadków na przejazdach rowerowych poprzez ostrzeganie rowerzystów i kierowców o zbliżającym się do skrzyżowania pojeździe. System ten składa się z czujników ruchu, lamp wczesnego ostrzegania i zasilania fotowoltaicznego. Na jezdni ogólnodostępnej i drodze rowerowej, w odpowiedniej odległości od przejazdu rowerowego umieszczone będą czujniki. Ich zadaniem będzie wykrycie przejeżdżającego pojazdu, a następnie przesłanie sygnału do lamp wczesnego ostrzegania umieszczonych na znakach informujących o zbliżaniu się do przejazdu rowerowego. System ten poprawi bezpieczeństwo rowerzystów.