UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

AUDYCJA NA UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH


Jutro pierwszy listopada.

- pustoszeją mieszkania, a zaludniają się cmentarze
- milkną ludzie, a mówią ciche groby
Stajemy więc w zadumie, zamyśleniu nad mogiłami tych którzy od nas odeszli, a także w zamyśleniu nad sobą i nad własnym życiem i przeznaczeniem. Nie ma chyba lepszego miejsca i trudno o lepsza lekcje poglądowa na temat życia i śmierci niż ta milcząca obecność przy grobach bliskich na osób.

 

Las krzyży i obok siebie mogiły
Większe, mniejsze i całkiem małe
Napisy na krzyżach świadczą
Jak życie ziemskie jest nie trwałe.
Kolorowe chryzantemy
I płomień zniczy migocący.
Wszystko to piękne, a zarazem smutne
Bo ktoś bliski w tej mogile spoczywający,
Zatrzymał się po życiowym biegu
Być może ciężka praca utrudzony
A ziemia matka swym łonem utuli.
Śpij dziecię, śpij do dnia gdy będziesz obudzony .
Rozwiał wiatr kwiat chryzantemy
Zgasł płomień zniczy.
Nad mogiłami ludzie pochyleni
Smutni myślą, ile godzin życia czas im liczy
Kiedy tu spoczną między swoimi
W ciszy cmentarnej czekać dnia sądnego.
I wierzyć mocno w to że kiedyś Bóg
Powoła nas do królestwa swojego.

W tym szczególnym czasie prócz odwiedzania grobów i modlitwy w intencji zmarłych przychodzi czas wspomnień. Staramy sobie przypomnieć ich twarze, osiągnięcia i wzniosłe czyny. W tym monecie warto wspomnieć o dwóch ważnych postaciach związanych z nasza szkoła którzy to już odeszli do wieczności.

Zbigniew Kabata PS. Bobo- urodził się w 1924  w Jeremiczach. W okresie II wojny światowej wykazał się wielka odwaga i ofiarnością w trakcie potyczek i bitew partyzanckich  prowadzonych przez Jędrusiów. Uczestniczył także w akcji „Burza” w II Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Po wojnie nękany przez NKWD i Urząd Bezpieczeństwa; zmuszony do emigracji. Uczył się w Szkocji, a następnie w Kanadzie. Zmarł 7 lipca 2014r.

Józef Korczak ps. Gerwazy- walczył w czasie II wojny światowej w Batalionach Chłopskich wykazując się wielkim poświęceniem i ofiarnością . Po wojnie zdobył wyższe wykształcenie lekarskie i został stomatologiem. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Sympatyków Kombatantów Jędrusiów, a także członkiem Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu. Zmarł 13 maja 2014r.

Nie zapominajmy także o zmarłych nauczycielach, pracownikach obsługi i administracji i uczniach naszej szkoły. Wspomnijmy ich dobrym słowem, zapalmy znicz na ich grobach i prośmy aby dobry Bóg przebaczył im winy i przyjął ich do grona zbawionych w niebie. Niech jutrzejszy dzień będzie szczególnym doświadczeniem duchowej łączności ze zmarłymi. Niech wyrazi się pamięć o tych którzy odeszli, a którym tak wiele zawdzięczamy.

Zebrał i opracował Bartosz Gajdowski.