Wyjątkowe zakończenie roku szkolnego

Rok szkolny 2019/2020 niewątpliwie przejdzie do historii jako jeden z najtrudniejszych w dziejach polskiej, ale i światowej edukacji. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, a przede wszystkim rodzice zmagać musieli się z niezwykłą sytuacją, w jakiej postawiła nas pandemia COVID-19.

W połowie marca zajęcia w szkole zostały zawieszone, a nauka prowadzona była od tego czasu zdalnie. Mimo wielu trudności - wspólnymi siłami - udało nam się doprowadzić edukację na odległość do szczęśliwego finału, choć zapewne wszyscy mamy świadomość, że zdalne nauczanie nie gwarantuje takiego poziomu wiedzy uczniów, o jakim marzymy. 

Również uroczystość zakończenia roku szkolnego daleka była od standardowej. Mimo że w reżimie sanitarnym trudno jest o oznaki radości, tym bardziej, że twarze uczniów zakrywały maseczki, to uważny obserwator mógł zauważyć w ich oczach pogodny nastrój. Powodów do zadowolenia nie brakowało. W tym roku rekordowa liczba uczniów Zespołu Szkół w Połańcu odebrała świadectwa z wyróżnieniem - średnią 5,0 lub wyższą uzyskało blisko 50 osób! Najlepsi uczniowie - oprócz świadectw z biało-czerwonym paskiem - otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, za ufundowanie których z całego serca dziękujemy Towarzystwu Kościuszkowskiemu w Połańcu z Panem Prezesem, Radosławem Matusiewiczem, na czele. Dobrze jest mieć takich przyjaciół. 

Przy okazji zakończenia roku szkolnego 2019/2020 pragniemy serdecznie podziękować: uczniom za odpowiedzialne i solidne potraktowanie obowiązku zdalnej nauki; nauczycielom za pracę, która w nowych dla nas wszystkich warunkach wymagała zwiększonego wysiłku i często wielogodzinnego ślęczenia nad ekranem komputera; a przede wszystkim rodzicom za to, że dopingowali uczniów do wytężonej pracy, a dla kadry pedagogicznej mieli dużą wyrozumiałość i nie zasypali nas krytycznymi uwagami za potknięcia, które w tych warunkach były nieuniknione. Za to wszystko jeszcze raz - serdecznie dziękujemy!

Pozostaje nam życzyć uczniom zasłużonego odpoczynku - najlepiej z dala od komputera czy ekranu smartfona. Cieszcie się życiem, przebywajcie na łonie natury, spotykajcie się ze znajomymi, nawiązujcie nowe przyjaźnie, rozwijajcie swoje pasje! Właśnie po to są wakacje :). 

Z serdecznymi pozdrowieniami, w imieniu dyrekcji i Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Połańcu,

Marek Pedyński