40 NAJLEPSZYCH na 40 LAT ELEKTROWNI POŁANIEC, czyli ENEA i jej ISKIERKI INNOWACJI

Czy można poważną EDU-misję połączyć z przyjemnością, a właściwie z bardzo wieloma przyjemnościami? Oczywiście, my w Technikum w Połańcu robimy to od wielu lat z ogromną radością i sukcesami. Potrafimy, a przede wszystkim chcemy, aby nauka dla naszych uczniów była przyjemna i efektywna.

 W trakcie naszej EDUKACYJNEJ WYPRAWY MARZEŃ zrealizowaliśmy cele naukowe:

- zapoznanie z wiodącą firmą energetyczną w Polsce (ENEA ... podajemy dla mających jakiekolwiek wątpliwości),
- zainspirowanie innowacjami DOBREJ ENERGII z ENEA (w poszukiwaniu inspiracji przy projektowaniu prac na konkursy naukowe dla młodych wynalazców i innowatorów).

W trakcie całego wyjazdu (8 - 11.12.2019) bawiliśmy się doskonale. A wszystko to,... z okazji jubileuszu naszej ULUBIONEJ FABRYKI PRĄDU. Wyjazd stanowił nagrodę dla najlepszych i najaktywniejszych uczniów TECHNIKUM w POŁAŃCU w poszczególnych klasach. Na wyjazd zabraliśmy 48 uczniów TECHNIKUM w Połańcu (w tym 8 uczestników konkursu ENEA MOC NA START oraz 40 NAJ... - po 3 najlepszych i 1 najaktywniejszego wolontariusza z każdej klasy).

Poznań (Rynek, Katedra, Malta), Słubice, Frankfurt/Oder, Berlin (baaaardzo duuużo,... ale przede wszystkim Muzeum Techniczne i Sciene Center SPECTRUM), Poznań (Politechnika Wydział Elektryczny, konkurs ENEA Moc na START, Technikum Energetyczne im. Zygalskiego) - tam byliśmy!

Mieliśmy szczęście – na poznańskim rynku oczarowały nas rzeźby lodowe, zakończonego dzień wcześniej ICE Festiwalu. Wiem, co mógł czuć Quasimodo z Notre Dame... otrzymałem klucz do podziemi Bazyliki Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. W najstarszej polskiej katedrze, położonej na Ostrowie Tumskim odwiedziliśmy miejsce pochówku pierwszych władców Polski. Kompleks rekreacyjno-sportowy Malta - zachęcił do aktywności, ale na łyżwach pojeździliśmy dopiero w Słubicach.

Świątecznie nastroił nas Jarmark Bożonarodzeniowy we Frankfurcie, zafascynowała panorama Berlina z kopuły Bundestagu, zaciekawiła historia muru berlińskiego i zimnej wojny przy East Side Galery i Checkpoint Charlie, rozbawiła świąteczna atmosfera na Alexanderplatz, zszokowały ceny w KaDeWe, zmęczyły Unter der inden i KuDam. A Brandenburgertor - stoi dumnie w otoczeniu ładnie udekorowanych choinek.

Są takie miejsca, gdzie nauka łączy się z zabawą, a wyobraźnia przekracza horyzont technicznej świadomości - Niemieckie Muzeum Techniki fascynuje każdego odwiedzającego. Dopełnieniem jest interaktywna wystawa Spectrum - to tam zapalają się iskierki innowacji. My bawiliśmy się i uczyliśmy z należną temu miejscu swobodą i zainteresowaniem. Było EXTRA!

W poznańskim Technikum Energetycznym... przyjęli nas godnie a my podnieśliśmy poziom swojego EduEGO. Nasza szkoła ma jedną ogromną zaletę - mamy dużo dziewczyn (w Poznaniu... 5 w całej szkole). Dla jasności: poznański ENERGETYK to znana i bardzo dobra szkoła z doskonałą kadrą i bardzo dobrymi uczniami. Razem z naszymi elektronikami rywalizowali w konkursie MOC NA START, a szkoła jest tak samo jak my objęta patronatem firmy ENEA.

Politechnika Poznańska otworzyła przed nami swoje pracownie. Bardzo podobał nam się Wydział Elektryczny. Zajęcia w Laboratoriach Optyki i Techniki Motoryzacyjnej czy Mechatroniki, rozbudziły nasze edukacyjne żądze na poziomie akademickim (choć dla wielu uczestników wyjazdu to dopiero początki w naszej szkole). Ale jakie początki?!!!

Dziękujemy bardzo: Panu prezesowi ENEA Połaniec Lechowi Żakowi, Panu Marcinowi Kaczmarczykowi, Pani Joannie Serafin Osmala, Pani Dianie Kręcisz (ENEA Połaniec), Pani Lucynie Żuraw (ENEA S.A. Poznań), dyrekcji, nauczycielom i oprowadzającym nas uczniom Technikum Energetycznego w Poznaniu, pracownikom i studentom Politechniki Poznańskiej. Bez Was ten wyjazd nie odbyłby się! Wasza pomoc była nieoceniona Dzięki bardzo Panu Darkowi i Tomaszowi (załodze ELDREM) za bezpieczną i komfortową podróż!

Mariusz Zyngier