I Ty możesz zostać świętym Mikołajem

Czas na wielkie podsumowanie akcji „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”, której celem było zorganizowanie prezentów mikołajkowych dla podopiecznych Domu Dziecka w Łoniowie i Domu Dziecka im. Ojca Gwidona w Pacanowie oraz zafundowanie wychowankom „Podróży marzeń”.

 

 

Działaniami składającymi się na całość przedsięwzięcia były przykościelne zbiórki pieniężne w pierwszą niedzielę adwentową (1 grudnia), zmianowe kwesty przed bramą wejściową do Elektrowni w Połańcu w dniu 29 listopada, a przede wszystkim przedweekendowe zbiórki żywnościowe w dwóch sklepach: Biedronce i Stokrotce (28 i 29 listopada). 

 

 

Na ok. 2 tygodnie przed powyższymi terminami, grupa i opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu postarali się, by wszystko, co związane z miejscami, organizacją i wyrażeniem zgód na zbiórki było dopięte na ostatni guzik. W tym roku o oprawę graficzną plakatu informacyjnego zadbała wspaniała Amelia Kocur. Takie ogłoszenia o akcji były widoczne m.in. na stronie internetowej szkoły, na drzwiach połanieckich budynków i na szkolnych ścianach. 

28 listopada rozpoczął się najbardziej gorączkowy etap planu, czyli zbieranie żywności, słodyczy oraz artykułów higienicznych. Wiąże się ona z koniecznością bycia w gotowości opiekunów wolontariatu, którzy odbierają przekazane pożywienie, a także pilnowaniem przez uczniów, by każda „warta” rozpoczęła i wypełniła swe zadanie do końca. Darczyńcy, wchodzący do sklepów, otrzymywali ulotki, na których widniał zakres zbieranych produktów. Dzięki temu byli pewni, co mogą zakupić i ofiarować. Po kolejnym, piątkowym dniu owocnej pracy pomieszczenie magazynowe, które zostało udostępnione do tygodniowego przechowania darowizn, zapełniło się. Równolegle do prowadzonej zbiórki, trwała w tym czasie kwesta na terenie Elektrowni Połaniec. Tam puszki wolontariuszy zasilali pracownicy, którzy do okazania dobroci mieli możliwość przy wyjściu lub wejściu do pracy.

 

Kolejnym niezwykle istotnym elementem akcji było kwestowanie przed kościołami. Wolontariackie puszki można było ujrzeć pod kościołami pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu, św. Marcina w Połańcu, św. Jana Chrzciciela w Zofiówce, św. Stanisława w Ruszczy, św. Maksymiliana Marii Kolbego w Rytwianach. 

Następnego dnia, w pokoju pedagoga szkolnego, przeliczono wszystkie zebrane pieniądze, a po lekcjach zawieziono do banku w celu umieszczenia ich na koncie. W uprzednio zaplombowanych puszkach znalazło się 6120, 20 złotych  Ta niebagatelna suma ogromnie cieszy i napełnia motywacją do przygotowywania w czerwcu wycieczki dla dzieci z domów dziecka. 

 

Jednym z wyzwań, z jakimi przyszło się zmierzyć wolontariuszom, była segregacja i podział żywności. Nie było to łatwe, ale świetnie poradzili sobie z tym uczniowie pierwszych klas, którzy z chęcią poświęcili swój czas. 

Końcowym, ale nie ostatecznym działaniem było przewiezienie pożywienia i przygotowanych paczek ze słodyczami do naszych potrzebujących. Ten wyjątkowy okres przypadł na 9 i 10 grudnia.

W poniedziałek udaliśmy się do Domu Dziecka im. Ojca Gwidona w Pacanowie, który prowadzą siostry zakonne Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego, a we wtorek wyruszyliśmy do Łoniowa. W obu tych miejscach św. Mikołaj rozdał dzieciom prezenty, a część wolontariuszy wypakowała jedzenie. Dziewczyny z 1 ab LO specjalnie dla dzieciaków opracowały kilka zabaw, które okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę i wywołały uśmiech na twarzach maluchów.

W artykule zamieszczamy kilka zdjęć dokumentujących całą akcję, która odniosła spektakularny sukces i którą zajęły się panie: Małgorzata Konat-Walczyk i Małgorzata Służalska. Dziękujemy wolontariuszom, którzy z oddaniem zaangażowali się dobrej sprawie, instytucjom, bez pomocy których zbiórki nie odbyłyby się, i dobroczyńcommieszkańcom gminy Połaniec i nie tylko, którzy nie szczędzili serca! Uwaga, za rok wracamy!

Małgorzata Drąg 

Szkolne Koło Wolontariatu