Drużyna Zespołu Szkół w Połańcu mistrzem województwa świętokrzyskiego w szachach

Wprawdzie Mikołajki przypadają na 6 grudnia, ale połanieccy szachiści sprawili sobie i nam wszystkim wspaniały prezent dzień później. W sobotę, 7 grudnia 2019 r., nasza drużyna zwyciężyła w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Szachach, zyskując tym samym zaszczytny tytuł Drużynowego Mistrza Województwa Świętokrzyskiego.

 

Turniej finałowy odbył się w gościnnych murach Zespołu Szkół w Kostomłotach koło Kielc i rozegrany został dystansie 7 rund.  Zawodnicy, którzy kilka tygodni temu zostali mistrzami powiatu staszowskiego, ponownie zagrali na dobrym i - co ważne - równym poziomie. Szymon Wysocki (II a LO) kolejny raz okazał się najlepszy w naszym zespole, zdobywając indywidualnie 6. miejsce (4 punkty), ale niewiele ustąpili mu Jakub Kaczmarski (I ad T) i Hubert Kowalik (II b T), którzy również uzyskali po 4 punkty, co pozwoliło im zająć miejsca 7. i 8. Kacper Wysocki (I a LO) zdobył 3 punkty i zajął również niezłe - 10. miejsce.

 

Równy poziom wszystkich reprezentantów ZS w Połańcu sprawił, że drużynowo okazaliśmy się bezkonkurencyjni (12 punktów), wyprzedzając reprezentację Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie (11 punktów) i zespół z II Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach (9 punktów). Jeszcze raz okazało się, że ekipa złożona z zawodników o wyrównanym, wysokim poziomie stanowi dużą siłę, nawet jeśli indywidualnie nie zdobywa medali. 

Ten wynik to niewątpliwie największe osiągnięcie naszej szkoły w tej dyscyplinie sportu, które motywuje do dalszego rozwoju i przyczyni się z pewnością do jeszcze większej popularności "królewskiej gry" w Zespole Szkół w Połańcu. Warto zaznaczyć, że wicemistrzem województwa świętokrzyskiego w kategorii szkół podstawowych została Szkoła Podstawowa w Połańcu, którą reprezentowali Kamil i Mateusz, uczestnicy kółka szachowego w naszej szkole. Te wyniki sprawiają, że Połaniec zaczyna być postrzegany jako ważny ośrodek na mapie świętokrzyskich szachów, co mnie - jako miłośnika "królewskiej gry" - szczególnie cieszy. 

Kończąc, pragnę serdecznie pogratulować sukcesu moim podopiecznym, z których osiągnięć jestem dumny. 

Marek Pedyński