ŚWIĘTO WYNALAZCÓW

9 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wynalazcy. Data ta została wybrana dla uczczenia urodzin austriackiej wynalazczyni i aktorki Hedy Lamarr, która opracowała używany do dzisiaj system transmisji fal radiowych. Z tej okazji pragniemy przestawić kilka ciekawostek.

 Thomas Edison miał swój wkład w wykonanie pierwszego wyroku śmierci za pomocą krzesła elektrycznego. Skazany na nią  zabójca miał zostać stracony 6 sierpnia 1890 roku, ale jego adwokat wniósł apelację, powołując się na wyjątkowe okrucieństwo takiej kary. Apelację poparł George Westinghouse, zwolennik prądu zmiennego w sieci elektrycznej. Wniosek jednak oddalono, ponieważ Edison wsparł oskarżenie. Edison opowiadał się za prądem stałym i możliwe, że poprzez egzekucję chciał ukazać opinii publicznej niebezpieczeństwo wynikające z używania prądu zmiennego.

Nikola Tesla – genialny wynalazca, który wieloma swoimi pomysłami wyprzedzał epokę, urodził się w miasteczku Smiljan na terenie dzisiejszej Chorwacji, ale w serbskiej rodzinie. Chorwacja i Serbia do dziś spierają się o przynależność narodową Tesli. Odkrycia Tesli stanowiły podwaliny pod konstrukcje znanych nam dzisiaj odbiorników radiowych i sieci energetycznych. W ciągu swojego życia Tesla zarejestrował ok. 300 patentów, a ślady jego niezwykłej inwencji można znaleźć w wielu innych urządzeniach, czasem bardzo zaskakujących, jak zabawki zdalnie sterowane czy neonowe światła.  Gdy drogi Thomasa Edisona i Nikola Tesli przecięły się po raz pierwszy, między genialnymi osobistościami zrodziła się wzajemna fascynacja. W końcu bezwzględność amerykańskiego przedsiębiorcy starła się z geniuszem Tesli. Mężczyźni rozeszli się w gniewie i niezgodzie, a historia ich legendarnych zmagań wciąż rozbrzmiewa. Choć dzieci w szkole uczą się o żarówce i wynalazkach Thomasa Alvy Edisona, w rzeczywistości Amerykanin był zawziętym przedsiębiorcą i marketingowcem, który z uporem maniaka patentował podpatrywane u konkurencji pomysły i nie cofał się przed niczym, byleby osiągnąć cel.

Polacy nie mają powodów do wstydu, jeśli chodzi o wkład w światową myśl technologiczną. Nasi rodacy na przestrzeni wieków stworzyli setki wynalazków, które znacząco wpłynęły na przyspieszenie postępu cywilizacyjnego. 

Jan Czochralski odrzucił propozycję pracy w laboratorium fabryki Henry’ego Forda w Detroit. W 1925 roku właściciel słynnej fabryki samochodów zaproponował pracę polskiemu wynalazcy w uznaniu jego dokonań na polu krystalografii przez przypadkowe zanurzenie stalówki pióra nie w kałamarzu, a w tyglu z roztopioną cyną. Opracował metodę pomiaru szybkości krystalizacji metali, co stanowi podstawy całej dzisiejszej technologii ekranów ciekłokrystalicznych.

Oto kilka nazwisk polskich wynalazców i ich wynalazki:

Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń -  kamizelka kuloodporna

Ignacy Łukasiewicz  - lampa naftowa

Jan Baranowski -  kasownik do biletów oraz semafor

Józef Kosacki - wykrywacz min

W EUROPEJSKIM DNIU WYNALAZCY chcemy zachęcić Was do kreatywnego myślenia, realizowania własnych, nawet najbardziej nietypowych pomysłów. Wiele projektów początkowo wydaje się niewykonalnych, ale słynna wypowiedź Einsteina potwierdza, że jest inaczej: „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi".  Należy więc postępować w myśl innych słów genialnego fizyka: "Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Nasza wiedza jest zawsze ograniczona, podczas gdy wyobraźnią ogarniamy cały świat. Warto uwierzyć w to, że każdy może odkrywać niezwykłe rzeczy, jeśli tylko użyje wyobraźni".

Nasi uczniowie i absolwenci od lat zdobywają laury w prestiżowej Olimpiadzie Innowacji Technicznych, Światowych Konkursach Wynalazczości IPITEX w Bangkoku, zawodach w Tajpei, Brussels Innova czy Concourse Lepine w Paryżu, czy w największym w Polsce konkursie młodych naukowców EXPLORY. Właśnie dziś uczeń IV "a" Technikum w Połańcu, Marcin Jędryka, wraz z ubiegłoroczny absolwentem, Szymonem Siepką, reprezentują polską młodą myśl techniczną na spotkaniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wyjazd jest nagrodą fundacji Polonia za złoty medal zdobyty na INTARGu. Wczoraj uczestniczyli w spotkaniu z Królem Belgii, a jutro jadą do Kwatery Głównej NATO. Nasi nauczyciele, promotorzy zwycięskich prac, zapraszają do podjęcia aktywności nad kolejnymi innowacjami. Systematyczne sukcesy uczniów potwierdzają skuteczność metod pracy nad zapaleniem iskierki innowacji.

Czy wiesz kto wynalazł samolot, długopis, rower, sztuczne zęby? Zapraszamy na https://globalquiz.org/pl/graj/wynalazki/, gdzie możecie zmierzyć się z krótkim testem na temat wynalazków.

CRO 2019, czyli moja "ELEKTRO-PIELGRZYMKA" :)

Tak jak każdy muzułmanin płci męskiej (zdolny fizycznie i finansowo) powinien odbyć pielgrzymkę do świątyni Al-Kaba w Mekce, tak każdy zawodowo "związany z prądami" powinien poczuć "elektro-klimaty" w miejscu urodzin Nikoli Tesli - Smiljan :). W tym roku "elektropielgrzymkę" odbyłem i ja ... w końcu mi się tam udało dotrzeć i "poczuć" ...

Beata i Mariusz Zyngierowie