Dzień otwarty AGH 2018

W dniu 13 IV 2018r. grupa uczniów naszej szkoły wybrała się do Krakowa, aby uczestniczyć w Dniu Otwartym Akademii Górniczo- Hutniczej.
Po dojechaniu na miejsce ok. godz. 9.20 usłyszeliśmy jeszcze melodię do serialu "Janosik" w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej AGH. Każdy uczestnik dostał mapkę z nazwami wydziałów oraz tematami wykładów. W namiotach prezentowały się wydziały uczelni.

O godz. 10.00 w Centrum Dydaktyki AGH wysłuchaliśmy wykładu "Oferta nauczania w AGH". Słuchacze mieli na tym wykładzie nakreślony obraz największej uczelni technicznej w kraju (33 tys. studentów, 700 laboratoriów itp ). Następnie dotarliśmy do Katedry Informatyki- budynek D17, gdzie mieści  się wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, gdzie byliśmy na pokazie robota humanoidalnego czyli naśladującego człowieka. Prelegent, który niedawno wrócił z Japonii gdzie spędził kilka miesięcy powiedział, że gdy znajdował się kilka metrów od robota nie był w stanie rozpoznać czy to jest człowiek czy robot.Następnie w Akademickim Centrum Materiałów i Nanotechnologii wzięliśmy udział w wykładzie "Od nanometra do femtosekundy- fundamentalne osiągnięcia nanotechnologii" gdzie m. in. mogliśmy usłyszeć o fizycznych ograniczeniach pamiętania 1 bitu informacji, co generuje określoną pojemność dysków twardych. Obecnie maksymalna pojemność wynosi 8TB. W tym samym budynku zobaczyliśmy też laboratoria wyposażone w potężne mikroskopy. Ich wielkość i możliwości robiły wrażenie na słuchaczach.

Druga część naszej grupy postawiła sobie za cel zdobycie tzw. pieczątek  na otrzymanej mapce. Pieczątki takie można było otrzymać jako potwierdzenie wysłuchanego wykładu lub prezentacji. Określona ich liczba (6) dawała zwiedzającemu możliwość ciepłego posiłku z grilla na Miasteczku studenckim. Pierwsza część grupy natomiast po wysłuchanym wykładzie wróciła do Katedry Informatyki, aby w laboratorium sieciowym wziąć udział w pokazie możliwości Rasberry Pi- obecnie bardzo popularnego w świecie elektroniki układu, który jest tanim mikrokomputerem z modułami komunikacyjnymi. Dostępna jest od niedawna najnowsza wersja malinki w cenie 35 $, a w Polsce 179 zł. Specyfikacja najnowszej wersji jest następująca:

- układ SoC Broacom BCM2837B0 o taktowaniu 1,4 GHz
- pamięć  LPDDR2 o pojemności 1 GB
- pamięć: złącze na karty micro SD
- łączność bezprzewodowa 2,4GHz/ 5GHz 802.11ac oraz Bluetooth 4.2
- łaczność przewodowa Gigabit Ethernet przez USB 2.0 (do 300Mb/s)
- Multimedia H.264, MPEG-4
- Złącza: 4xUSB 2.0, HDMI, MIPI DSI, MIPI CSI, jack
- Zasilanie 5V/2,5A DC przez microUSB lub GPIO), Power over Ethernet- wymagany HAT.

Dokładnie temat prezentacji brzmiał "Internet rzeczy"

Gdy zbliżała się godz. 14.30 na Krakowem zawisły ciemny chmury, zapowiadające burzę. Zdążyliśmy nim zaczął padać deszcz schronić się w naszym busie . Wróciliśmy do Połańca ok. 17.15